Rozpis tréninků
Út 21.5.2024 17:00 - 18:00 : Přípravka
                                       (Marcel)
17:00 - 19:00 : Mladší žáci
                                       (Marcel)
17:00 - 19:00 : Starší žáci
                                       (Marcel)
Čt 23.5.2024 17:00 - 18:00 : Přípravka
                                       (Marcel)
17:00 - 19:00 : Mladší žáci
                                       (Marcel)
17:00 - 19:00 : Starší žáci
                                       (Marcel)
Út 28.5.2024 17:00 - 18:00 : Přípravka
                                       (Marcel)
17:00 - 19:00 : Mladší žáci
                                       (Marcel)
17:00 - 19:00 : Starší žáci
                                       (Marcel)

Odkazy na zajímavé články týkající se fyzičky a kondice (posilování, strečink, strava)

Jídlo na prvním místě – Paleo mýtů zbavené: Stručné shrnutí
(Z)dravá strava jasně a stručně!
Stáhněte si stručné shrnutí zásad Paleo stravování dle populární knihy Jídlo na prvním místě: Mikro/makronutrienty, hormony, co jíst, co nejíst, kdy, kolik atd. atd.!
Dokument slouží jako vynikající intro – zájemcům o podrobnější informace vřele doporučujeme původní knihu zakoupit.
Essential Details for Proper Swing Grip and the Kettlebell Halo
In this article, I will provide some details on how to grip the kettlebell for swings and how to execute the kettlebell halo that can make a difference in your results.
KB5vyzva – 12 kroků ke zdraví, síle, a kondici: Neřád
Každý Řád možná potřebuje trochu toho Neřádu. Alespoň trochu. Občas. Aby se z toho Mirko-Dušínovského vzorného života člověk nezbláznil, že jo. V „životosprávě“ (v tom nejširším slova smyslu) totiž neexistuje „zakázáno“, či „nemůžu“ – je o volbě, o chci/nechci.
What You Need to Know About the Lats and Your Front Squat
Whether you are doing the bodybuilding, weightlifting, or powerlifting rack while front squatting, using your lats to the maximum is key to providing an adequate shelf for the barbell to rest on while your body goes from the vertical plank position down to the hole and back up to the vertical plank for a rep.
An Explanation of the Athletic Hip Hinge
It’s well known that the swing is the center of the kettlebell universe. All the basic ballistic kettlebell movements depend on a strong and powerful hip drive to swing the bell into a snatch, clean, or a heavy swing itself.
At the center of the swing is the hip hinge. A fundamental movement pattern, the hinge provides the most efficient way to pick things up or to jump. The key component is the hip moving to the rear while the lower back stays in neutral as the hip flexes.
10 tajemství posilování, která znají všichni silní
„Cvičit“ sílu, anebo si jít „zacvičit“? Jaký je v tom rozdíl?
Vysoké nebo nízké počty opakování – co je pro rozvoj síly lepší?
Jak přistupovat k lehkým a těžkým váhám?
Jsou výkon a zdraví protiklady? A vůbec, jaká je role silového tréninku v životě?
How to Avoid Injury and Maximize Strength by Correcting Rib Flare
One of the hallmarks of the strength training concepts taught through StrongFirst is the emphasis on controlling breath. In particular, there is emphasis on the use of the biomechanical breathing match to create the most effective force and tension during a given exercise, allowing for better production of power as well as increased endurance.
Jak nabrat svaly: Minimalistický program, zaručené výsledky!
Jak přibrat svalovou hmotu? Jeden z nejčastějších dotazů, který na KB5 dostáváme.
Je to jednodušší, než si myslíte!
Stop komplikovaným fitko programům, stop pokusům/omylům začátečníků – přinášíme vám ke stažení jednoduchý a ověřený program na získání síly a svalové hmoty z dílny mistra Pavla Tsatsoulina: modifikovaný DeLorme Protokol!
How StrongFirst’s Endurance Protocols Can Improve Your Ski Season
Winter is fast approaching in the Northern Hemisphere. For many, that means ski and snowboard season is about to begin. But how do we apply kettlebell training to ski conditioning? How can we use our training in the gym to improve our endurance on the mountain?
Training Observations: Every Rep Is a Chance to Learn
After fifteen years of swinging kettlebells, I am still learning. And as professor and physical education expert Dr. Ed Thomas said, “I never went to the gym to work out. I went to learn and the ‘workout’ was incidental.”
Every rep is a chance to learn—this is the thought that has recently percolated for me.
KB5vyzva – 12 kroků ke zdraví, síle, a kondici: Zeď
Žáků v KB5 se tedy většinou ptám na to, jestli mají doma podlahu – pokud mají, super! Mohou cvičit Resety, lezení po zemi, prkna (plank), kliky, a další a další cviky. Podlaha je jediné “vybavení”, které ke cvičení potřebují, takže žádné výmluvy, žádné „já sice doma nemám kettlebell, zato nemám doma hrazdu“.
Fighter Pullup: Jak za měsíc až zdvojnásobit vaše současné maximum shybů
Cvičíte shyby? Super! Nezlepšujete se, stagnujete? Třeba obměnit tréninkový program! Máme pro vás rafinovaný program, jak cvičit méně, a zlepšit se více, a za měsíc až zdvojnásobit vaše současné maximum! Představujeme vám speciální ruský tréninkový protokol Pavla Tsatsoulina (StrongFirst Chief Instructor), „Fighter Pullup„!
Škodí dřepy kolenům?
Jedním z mnoha rozšířených mýtů – založeným na nedůvěryhodém výzkumu Dr. Karl Kleina z Texaské univerzity z 60 let. 20. století – je tvrzení, že dřepy škodí kolenům. Řada autorit v průběhu let toto tvrzení přesvědčivě vyvrátila a ukázala, že problém dřepu a kolen leží někde jinde.
5 tipů od Kettlebell KB5: Proč je dobré cvičit „nahý“
„Cvičit nahý? Cože?!“
Nuže… ano. Tedy, ehm… „nahý“.
„Moment moment, co tím tedy myslíte, cvičit nahý?“
Našich 5 praktických tipů a důvodů, proč cvičit „nahý“, se týká trochu něčeho jiného, a rozhodně důležitého! Podívejme se na to!
Steve Milles Speaks on the Real-World Value of the StrongFirst Combat Course
With just over a year since its debut, StrongFirst Combat is already creating a buzz. And as it returns to Five Points Academy, I can think of no better person to give you the low-down on the workshop than the academy’s co-owner Steve Milles. I’m lucky to say Steve is my mentor and trainer in both muay Thai and kettlebells, so I am honored to share this interview I conducted with him.
Jeden z mnoha důvodů, proč se nezbavovat lehčí kettlebell
Často se mě nováčci ptají: „Jakou váhu kettlebell bych si měl(a) pořídit domu?“
…a já odpovídám: „dámy 8 nebo 12, pánové 16 kg. A investujte do kvality.„
Žák sesílí, z lehké kettlebell za pár týdnů či měsíců vyroste, a já čtu na našem diskusním fóru či ve Facebookové skupině, že se chce lehké kettlebell zbavit.
How I Achieved a 3x Bodyweight Deadlift (and You Can Increase Your Deadlift, Too)
A few years ago, my deadlift was at a crossroads. While combing through my training logs, I realized that accessory work and advanced programming weren’t helping me improve. Instead, whenever I added a new deadlift-related exercise or an extra day of lifting, my deadlift remained stagnant at best, and declined at worst.
KB5vyzva – 12 kroků ke zdraví, síle, a kondici: Viselec
Pavel Tsatsouline doporučuje tzv. „dekompresi páteře“ již léta – jak v odpočinkových pauzách, po cvičení, tak kdykoliv v průběhu dne. Pokud visení zařadíte i ve vašem strečikovém programu, zjistíte, že streče kyčelních flexorů anebo třeba gymnastické mosty jdou o poznání lépe.
5 tipů od KB5.cz: Jak udělat svůj první shyb
Shyb, přítah, pull-up, chin-up… Ať už jim říkáme jakkoliv, shybovat stojí za to. Čínské přísloví praví: „Cesta dlouhá tisíc mil začíná prvním krokem“… Platí i pro první shyb. Onen první shyb však bývá často ten nejtěžší, že ano?
Yes, You Can: A Knee-Friendly Alternative to the Get-up’s Windshield Wiper
The quest to learn and “perfect” the thing we are learning can lead us to restrict our options and become rigid like the stiffest tree referenced by Bruce Lee. This becomes even more of an issue when you are progressing toward testing to show “mastery” of a skill. It is all too easy to become rigid and unyielding in your adherence to the “steps” under the pressure of testing to meet a standard.
Cvič 2x týdně a buď “Prostě silný”: Simply Strong! [program ke stažení v .pdf]
“Čím více součástek něco má, tím je pravděpodobnější, že se to porouchá. Kalašnikov a Glock se staly volbou ozbrojených profesionálů po celém světě přesně z tohoto důvodu – jsou jednoduché a neporouchají se. Dám ti jeden přesně takový program. Skládá se pouze ze tří jednoduchých cviků, ale mohu tě rozhodně ujistit, že díky nim zesílíš celkově.”
How to Get Better at Everything by Training Multiple Get-Ups
Building total body strength and conditioning is no easy task. It takes time, effort, and consistency. Developing strong shoulders, hips, and knees can easily fill a twelve-month training program. Does that sound like a lot? It is. Enter the Get-up Ethos Program.
Zdravá výživa: Program na 30 dní ke stažení zdarma
Zdravá strava patří mezi nejožehavější témata vůbec.Viníků je mnoho: Potravinářský a reklamní průmysl, navzájem si protiřečící studie (často sponzorované tím či oním odvětvím potravinářského průmyslu), zažité návyky a předsudky, osobní přesvědčení.
Build a Base of Strength with the 5RM Kettlebell Front Squat Program
We all love new personal records, especially when they are one-rep max or max-rep records—that first time deadlifting your bodyweight or ten pounds more than your last TSC, the first pull-up or when you finally get twenty. While testing absolute or relative strength is fun stuff, we also know not to just chase weights and that we should strive for consistent and constant progress.
G-Tox: A Proven Tool for Accelerated Grip Recovery
At StrongFirst, we recognize tension and relaxation as two sides of the same performance coin. But we often find it easy to focus exclusively on the former, since improving tension production equals demonstrable improvements in strength.
KB5vyzva – 12 kroků ke zdraví, síle, a kondici: IF
Ze všech KB5 výzev bude IF ta nejjednodušší – nechce po vás vlastně vůbec nic. Pomůže ti, abys nebyl hangry, “hladovej tak, že bych zabíjel”, protože IF ti přinese i stabilní hladinu energie bez propadů (… mno uvidíme opět v komentářích, že). Ale o hladu to bude… budeš…
How to Power-up Your StrongFirst Practice by Applying the FMS Principles
As SFGs and kettlebell practitioners, we understand and practice the principle that movement exists in a hierarchy. In fact, we have a hierarchy when it comes to teaching the kettlebell ballistics.
The Single-leg Deadlift: The Most Underutilized and Powerful Skill
What you may not be aware of is that some of our skills cross over between the different branches of StrongFirst and across our modalities of training. The single-leg deadlift is one of those skills, and it is not only the one that is my favorite, but the one I believe is most often underutilized.
A Self-Correcting Drill for a Classic Blunder of the Kettlebell Swing
Sorry, I couldn’t help myself. This article is about a common error in the kettlebell swing, and we should never accuse a student of a blunder, but come on—you’ve got to admit that’s funny.
300 sekund: Průvodce pro maximální prodloužení odpočinkových intervalů
300 sekund = 5 minut. Proč je toto číslo a výsledné matematické převedení na minuty tak důležité? Délka tohoto časového úseku se bude těm, kteří cvičí s kettlebell anebo se věnují jiným metcon tréninkovým metodám, zdát jako věčnost, když jim řeknete, že je to délka odpočinku mezi sériemi, když cvičíte pro sílu.
Běhání naboso II. - Na co je to vlastně dobré? Komu tím prospějete?
Běhání naboso je fenomén jdoucí ostře proti stále vymazlenějším modelům stále speciálnějších běžeckých bot.
Běhání naboso I. - Jak začít?
Běh naboso - evolučně vzad, výkonnostně vpřed!
Taktika progrese Simple & Sinister
V dnešním článku, k jehož napsání mě inspirovala živá diskuze na StrongFirst fóru, se podíváme na pár detailů progrese v rámci programu Kettlebell Simple & Sinister.
KB5vyzva – 12 kroků ke zdraví, síle, a kondici: Uzly
Jon Engum, zakladatel a šéfinstruktor Flexible Steel, cituje svého kolegu, Dr. Chenga, který vysvětluje staročínský koncept “Čtyř uzlů”, týkající se kyčlí a ramen.
Simple & Sinister: Progrese od obouručních k jednoručním swingům
Přidávání jednoručních swingů k tréninku podle Simple & Sinister může být pro některé lidi příliš náročné.
Na slabých chodidlech silné tělo nevybudujete: Krok 2 – pohyblivost
V minulém díle článku jsme se zaměřili především na změnu obuvi a techniky uvolňování měkkých tkání, abychom si chodidla předpřipravili na to, o čem bude tento díl, tedy pohyblivost a motorická kontrola.
Prevence zranění nedokonalým tréninkem
Žádný mariňák si uprostřed přestřelky nemůže dovolit ten přepych, aby dodržoval pravidla BOZP (Bezpečnosti a ochrana zdraví při práci) – „použij své nohy, ne záda!“- když zachraňuje raněného spolubojovníka, anebo když tahá těžkou výbavu.
KB5vyzva – 12 kroků ke zdraví, síle, a kondici: Ledoborec
“Tohle musíš vidět!”, říká mi Iron Tamer, vytahuje z kapsy telefon, a hledá na YouTube nějaké video.
Na ledové kře sedí chlap, jen v trenkách, v lotosovém sedu. Otevře oči, ráznými kroky se vydá směrem k vodě – no a pak v té ledovce začne plavat.
The 3 Cs of Kettlebell Ownership
“When do I know when I can move up to the next bell?” is a question that pops up quite often on the StrongFirst Forum. This is one of the best questions someone can ask, but it can also indicate a risky time for a beginner or novice girevik. Moving too quickly could leave room for an injury, but moving too slowly may cause delay on your strength journey.
3 Simple Nutrition Principles to Power Up Your Simple & Sinister Training
I haven’t taken a break from Simple & Sinister training for the last six weeks. Over the last few months, I transitioned from the 16kg to the 24kg kettlebell. Every day, my one-arm swings are more solid and my get-ups are steadier.
Kettlebell Windmill 101
The kettlebell windmill exemplifies this quotation. Details in the set-up and execution of this exercise can make it great.
Quality a Mile Deep: A Strength Program Based on Skillful Practice
Becoming strong doesn’t happen overnight. Strength is a skill, and with any skill, you must put in the time to become better. No matter what skill you choose to take part in, it takes a commitment to work diligently to improve it, prioritizing the importance of a high-quality product.
The Critical Difference Breathing Can Make in the Snatch Test
When we are under stress, our breathing can become erratic or non-existent. If you’re an SFG instructor, you probably teach biomechanical power breathing as one of the first safety standards of the swing. However, you’ve still probably witnessed a large number of new clients holding their breath while swinging.
Press the Kettlebell—for Healthy Shoulders and a Big Bench Press
Up until 45 years ago, the overhead military press was actually the third event in Olympic weightlifting, along with the snatch and the clean and jerk. The military press was considered the main yardstick for measuring strength. When athletes wanted to challenge each other, they did it with a military press attempt. There was no asking, “How much do you bench?”
TEST: Jsi připraven na dřepy s velkou činkou?
Dr. John Rusin na T-Nation před pár měsíci navrhnul zajímavý a velmi jednoduchý (ehm ehm) test připravenosti na dřep s velkou činkou.
Absolute Strength Is the True Master Quality
For me, absolute strength is king. It has been and will continue to be my main obsession. Relative strength is impressive, but more important if you have a weight class. It is absolute strength that has the effect of allowing all other attributes to become greater.
Kdyby sis měl vybrat jeden jediný cvik… dobrá, 5 možností!
Času málo, možností mnoho, co teď?
Pavel Tsatsouline, jeden z top světových expertů na silový a kondiční trénink, kdysi dostal otázku:
“Kdybys mohl po zbytek života dělat pouze jeden cvik, který by to byl a proč?”
Why You Should Consider Adding Kettlebell Carries to Your Training
While grip on one hand (pun intended) and abs on the other are the easiest ways to build strength—as stated by Pavel himself—carries are not talked about much as a strength-building tool. And carries are hardly ever a staple in a group or individual training programming, despite the fact that kettlebell carries (and all carries in general) provide several advantages for both training settings.
KB5vyzva – 12 kroků ke zdraví, síle, a kondici: Žraso
Chtějí se „zdravě“ stravovat, a tak si koupili celozrnné rohlíky, margarin obohacený o vitamín BŽ a nízkotučný jogurt. Pro cereálie s extra vlákninou si skočí do Bio obchůdku, pro multivitamín do lékárny. No a ta tatranka? Tu přeci spálí ve fitku, cajk!
Příprava pro vojenské nasazení: program pro utužení vojáka
Když mě Pavel požádal o článek, byl jsem poctěn. Udělal to na fóru po debatě o přípravě bojových jednotek do afgánských hor. Protože příprava pro vojenské nasazení je více méně to, čím se zabývám profesionálně, myslel jsem, že poskytnu přehled mojí filosofie, a taktéž rozvedu myšlenky z vláken onoho fóra.
KB5vyzva – 12 kroků ke zdraví, síle, a kondici: Nos
Ačkoliv byl malé postavy, nad svými soupeři naprosto dominoval. Kromě nezměrné vůle i díky inovativním tréninkovým metodám – od intervalového tréninku až po cvičení zadržování dechu.
Každý den, když šel do práce a z práce, procházel alejí topolů. První den zadržoval dech, dokud nedošel ke čtvrtému topolu. Druhý den, dokud nedošel k pátému. Každý den zvyšoval vzdálenost, po kterou byl schopen zadržet dech, až byl nakonec schopen zadržet dech po celou alej.
Nejnebezpečnější fráze v každém fitku je…
Grace Hopper kdysi řekla: “Nejnebezpečnější fráze v jakémkoliv jazyce je ‘takhle to děláme odjakživa.’
V dnešním „fitness“ světě však výše uvedené “odjakživa” je však – narozdíl od úvodní válečné story – záležitost cca. padesátých let výše.
Základy čelního dřepu s velkou činkou
“Pro většinu atletů je čelní dřep s velkou činkou lepší volbou než zadní dřep (pokud není hypertrofie nejvyšší prioritou). Čelní dřep umožňuje plně propnout kyčle a vynucuje lepší techniku (zadní dřep se dá jednodušeji ošidit tím, že se nejdříve zvedne kostrč). Čelní dřep zatěžuje stehna více než zadní dřep. A jelikož lze osu odhodit, není potřeba spotter nebo power rack.”
There’s Nothing Wrong With Being Strong
At StrongFirst we say, “Strength has a greater purpose.” This is a simple axiom with many layers. Regardless of age or gender, being “relatively” strong can open numerous doors and provide countless benefits. Thus, for many of us, it seems a no-brainer to spend time working on developing a strength base.
Placement of the Free Hand in the One-arm Push-up
Last May, Chief SFG Brett Jones wrote about the different options for the free hand in the one-arm kettlebell swing. We face a similar question for the one-arm push-up (and its more advanced relative, the one-arm one-leg push-up).
A Hip Hinge Program to Help You Generate Deadlift and Swing Power
Nobody got bull strong who wasn’t tough. “There is no hard body with soft hands,” I’ve heard. While grit is part of the game, let’s also be diligent about making sure our work ethic isn’t hiding the subtle roots of injury.
Na slabých chodidlech silné tělo nevybudujete: Krok 1 – uvolnění
Jelikož jsou chodidla nejzatěžovanější částí našeho těla, snadno u nich dochází k tvorbě restrikcí, které mohou značně ovlivnit jejich citlivost, pohyblivost a sílu, čímž i kvalitu jak posturálních, tak pohybových funkcí. Kromě častého sezení je další z příčin zhoršení stavu chodidel i časté a dlouhodobé nošení nevhodné obuvi.
The 3 Cleans: The Relationship Between Form and Function
Not near as exciting as The Three Musketeers and not near as entertaining as The Three Amigos, but there are three kettlebell cleans.
How to Properly Program the Get-up for 3 Different Goals
You don’t need a handlebar mustache and a singlet to reap the benefits of the get-up. This exercise, popularized by old-time strongmen, has finally its way into mainstream fitness.
KB5vyzva – 12 kroků ke zdraví, síle, a kondici: Osmička
Kdybych měl doporučit jen jeden jediný lifehack na fyzickou i psychicko regeneraci, byl by to tento. Co více, dostupný všem, a zdarma! A ještě lépe – je to lifehack, který ti pomůže shodit tuky, přestat kouřit či chlastat, a možná zvrátit i jednu ze stovek moderních civilizačních chorob. KB5 vám přináší jednu z nejlehčích a pro některé zároveň možná nejtěžších výzev: Osmičku.
KB5vyzva – 12 kroků ke zdraví, síle, a kondici: Bicíř
Jeden ze zakladatelů populárního systému Muscle Control, renomovaný old-school silák a fenomenální lifter Maxick, ve své stejnojmenné knize píše: “Nejznámějším ze všech svalů je biceps, protože je k němu přitahována pozornost každého kluka – velikost zatnutého bicepsu je jistou známkou síly a zručnosti.”
How StrongFirst Combat Melds Hard Style Kettlebells and Martial Arts
As a professional Muay Thai fighter and avid practitioner of kettlebells, I was excited and curious to see the announcement for StrongFirst’s new course: StrongFirst Combat. I’ve experienced firsthand the connection between the two systems, but have never received formal training on this connection.
Budování klíčové vlastnosti síly pomocí kettlebell
Proč kettlebell? Vynést svého vnitřního atleta na světlo.
Sherrington’s Law of Irradiation: Why Tension Is Important
“Your muscles are already capable of lifting a car, they just don’t know it yet.” — Pavel Tsatsouline
An Ounce of Injury Prevention Is Worth a Kilogram of Cure
Nothing can set your training back more than getting injured. When you are young, minor things heal quickly. But as you get toward middle-age and older, there is really no such thing as a minor injury.
Best of KB5: 25 nejlepších článků + článek na přání
Přinášíme vám přehled pětadvaceti nejlepších KB5 článků na téma zdraví, pohyb, síla, kondice – od posilování břicha, strečink, cvičení s kettlebell, až po specializované programy na cvičení s vlastní vahou.
Základní principy silového tréninku: „Vklínění“
Vklínění, anglicky wedge, je jedním ze základních a ve StrongFirst hojně využívaných principů pro zlepšení pohybu – a tím i jeho bezpečnosti a síly.
Pushing for a Better Pull?
With what I had learned about training and how the body adapted to stress, I was very curious about this. As I got deeper into my education with the kettlebell, I found out these were not random instances, and actually were frequent enough occurrences that they were categorized as the WTH (What the Hell) Effect—“happens all the time, but we aren’t sure exactly why.”
„Angličáci“ (Burpees) – nejhloupější cvik na světě
A jaký je to panečku univerzální cvik – můžu ti ho dát v rámci rozcvičky (ať se zničíš, než se vůbec pustíme do tréninku), anebo za trest, tak: 100 angličáků, jedééém! A víš co, dej si pár anglánů i v pauze. Angličáci jsou vlastně vždycky za trest…
Vědci objevili pramen mládí. Je jím cvičení. A nic ho nenahradí
Ani zázračné pilulky, ani přírodní byliny tradiční medicíny, ani kyslíkové kůry. Zbraní proti projevům stárnutí je cvičení. Jedině cvičení.
KB5vyzva – 12 kroků ke zdraví, síle, a kondici: Leopard
Tajné cvičení tibetských mnichů pro zdraví a pružnost – sněžný leopard!
Antifragile and Strong Knees: The Russian Lion’s Kettlebell Hack Squat Tutorial
Resilient ankles, antifragile knees, strong legs—and a lesson in many important principles of balance, flexibility, and strength: these are just a few benefits of the Hack squat.
Kateřina Ch.: Moje cesta s KB5
Do KB5 Gymu Praha 9 na Českomoravskou jsem začala chodit na začátku října loňského roku po tom, co jsem se vrátila z Ameriky, kde jsem strávila čtyři měsíce, a, pokud mám být upřímná, odkud jsem si přivezla i pár kilo navíc, kterých jsem se chtěla zbavit. Hledala jsem tedy něco, co by mi pomohlo se cítit lépe jak fyzicky, tak psychicky.
Tehdy mě kamarádka přivedla na první trénink do KB5, který byl naprosto jiný, než všechno ostatní, co jsem kdy vyzkoušela. A že toho bylo hodně.
5 tipů, jak zlepšit Hardstyle kettlebell snatch
Trápíš se s technikou kettlebell snatche? Chystáš se pokořit snatch test – ať už pětiminutový, anebo desetiminutový SSST? Klíčem k úspěchu je – parádní technika! V dnešním instruktážním článku a videu ti poradíme, jak techniku kettlebell snatche mistrovsky ovládnout.
Kettlebell a komfortná zóna
V gyme máme kettlebell odstupňované po 4 kg.
Častá otázka je, či sa vyrábajú aj kettlebell s 2 kg alebo 1 kg odstupmi.
Moja úprimná odpoveď je, že neviem. Je dosť možné, že áno, ale mňa to nezaujíma.
Ten 4 kg skok má totiž svoje opodstatnenie.
„Všechno jde tak dobře, pomoz mi to zmrvit!“ – část 2.
Až příliš často vidíme dobré mínění čerstvě certifikovaných instruktorů, kteří jsou nadšeni do výuky a postupují příliš rychle ke snatchům, cleanům dříve než byla položena opravdová základna. Co vidíte, jsou double cleany prováděny s příliš lehkými váhami, myslím, že někdy byste mohli prostě jen dělat aerobik s lehkýma činkama. Místo toho použijte výkonnostní normy k určení, kdy je čas představit nové dovednosti.
KB5vyzva- 12 kroků ke zdraví, síle, a kondici: Kapka
“Lidské tělo je z 90% voda – takže jsme v zásadě jen úzkostné okurky”, praví jedno populární nihilistické memíčko.
Jak zatáhnout 285 kg na deadlift při váze 83 kg?
V sobotu 14. ledna se na mistrovství republiky mužů umístil na druhém místě v kategorii do 83 kg. V absolutním pořadí po přepočtu výkonu na hmotnost závodníka obsadil mezi muži 4. místo z celkem 36 závodníků, přestože ještě patří do juniorské kategorie.
„Všechno jde tak dobře, pomoz mi to zmrvit!“
Jednoho dne na SFG fóru jeden z pravidelných uživatelů napsal vynikající vzkaz o svém zlepšení. Jeho cíle, deadlift dvojnásobku vlastní váhy a 15 shybů, se přibližovaly a z mého pohledu to vypadalo celkem dobře. On pak položil obvyklou otázku: „Co můžu udělat lépe?“ Přestože vždy slýcháme „Nejlepší je nepřítelem lepšího“, někdy to změním na:
„Všechno se tak daří, pomoz mi to zmrvit!“
Metoda top série: Bezstresový silový trénink
Právě se nám narodilo druhé dítě – dcera. Je úžasná, stejně jako naprostý nedostatek spánku, který právě zažíváme. Běžně teď utrhnu tak 4 hodiny spánku za noc. Trénink v takových podmínkách je výzva. Zlepšování se je ještě větší výzva. Příčetný a racionální krok by během tohoto období byl najet na “udržovací” program.
Fenomén 30denních výzev: Proč a na co si dát pozor
Je začátek roku a mnoho lidí si opět dává nová předsevzetí a cíle. Přemýšlejí, ze začnou cvičit, ale nevědí co, kde, a jak. Brouzdají tedy po stránkách internetu a hledají inspiraci a někteří narazí na některou z takzvaných 30ti denních výzev.
KB5vyzva- 12 kroků ke zdraví, síle, a kondici: Motýl
S dechovými cvičeními začínal Mighty Atom jako malý a churavý chlapec, a nejen on – všichni budoucí siláci. Ranní dechové cvičení bude i naše první #KB5vyzva.
Síla v každém věku: Z pohledu ženy
V životě každého z nás nadejde chvíle, kdy si téměř s překvapením uvědomíme, že už nejsme tak mladí.
Program pro pokročilé na zlepšení maxima počtů opakování shybů: Commando Pullup [.pdf]
Připravuješ se na zkoušky u policie, v armádě, cizinecké legii?
Možná ano, spíš ne.
Dobrá, na Tactical Strength Challenge? Super!
Anebo chceš prostě a jednoduše zvednout své max ve shybech – aniž by tě “kously” lokty anebo ramena?
4 tipy pro zpevnění a okamžité zesílení
Před několika týdny jsem se svým přítelem Elliotem šel na seminář pořádaný naším dobrým přítelem Mehdim ze Stronglifts. Potom, co jsem odpřednášel, se všichni dali do práce a udělali tuny dřepů a deadliftů. Většinou jsem byl spokojený s tím, co jsem viděl, přesto tu byla jedna věc, které jsme si s Elliotem všimli znovu a znovu.
Hubne se v kuchyni [článek + denní jídelníček v .pdf]
Méně jídla, více pohybu! Zní to logicky, že?
Pomůže mi ale takové doporučení shodit kila navíc a dlouhodobě udržet zdravou váhu? Rozhodně ne.
Kettlebell: AK-47 mezi nástroji na cvičení
Zatímco AK-47 byla původně přehlížena, protože neuměla určité věci tak dobře jako jiné zbraně, některé z vytýkaných chyb se ve skutečnosti staly za správných podmínek výhodou. Podobně budou existovat lidé, kteří budou kettlebell hanit za to, že není velkou činkou, ale právě mnoho vlastností, které se někomu zdají být nevýhodou, jsou ve skutečnosti to pravé v případech, kdy je vhodnější použít kettlebell.
Časté tréningové chyby
ovorí sa, že všetko už tu bolo a všetko sa opakuje. Niečo na tom asi bude. Vidím to v mnohých veciach. Vzhľadom k mojej práci je to asi najmarkantnejšie pri tréningoch a cvičení. Príde niekto nový a prinesie so sebou staré chyby a staré otázky. Na tom nie je nič zlé, je predsa mojou prácou, aby som mu vysvetlil princípy a odovzdal svoje skúsenosti. Napadlo mi však, že by možno nebolo úplne zbytočné zosumarizovať a okomentovať aspoň pár tých najbežnejších chýb.
Top cvik na mobilitu se zátěží dle Coache Sommera: Jefferson Curl
Tim Ferris se v nedávné interview s renomovaným gymnastických coachem Sommerem zeptal na 3-5 cviků, které by na základě svých letitých zkušeností doporučil cvičit. Sommer zmínil hned několik cviků – gymnastický most s vyvýšeným nohama, front lever, atd., avšak jeden cvik vyzdvihnul jako ten nejdůležitější a nejprospěšnější: Jefferson curl.
V čem mi v životě pomáhá silový trénink
Rodiče mne odjakživa vedli k aktivnímu životu. Každý víkend jsme jezdili na výlety na kole, chodili plavat nebo jsme šli alespoň na procházku. Od svých 4 let jsem se věnovala tanci, se kterým jsem bohužel musela skončit při nástupu na vysokou školu. Pohyb mne ale bavil a tak jsem hledala nějaké alternativy...
Ladění před vrcholem a vyhodnocování jako příprava na SFG
Jedna z věcí, kterou rád říkám účastníkům SFG třetí den je prosté: „Nejde o to, kde začnete, jde o to, kam se dostanete.“ Náročná cesta do místa konání, těžké noci v neznámém hotelu, dvanáct hodin práce denně a zničené ruce jsou teď jen minulost. Teď je čas to dokončit.
Jak trénoval Petr Krylov, legendární “Král kettlebell”
Levou rukou zvednul nad hlavu 114,6 kg.
Tou samou rukou vypressoval 32 kg kettlebell. 86x. 86x!
A dokázal udělat krucifix se dvěma 41 kg kettlebell.
Připraven k běhu? 12 standardů
“Připraven na všechno” – tak bych osobně přejmenoval 12 standardů, které předkládá běžcům ve své knize Ready to Run renomovaný coach Dr. Kelly Starret. Jeho standardy totiž platí nejen pro běžce, ale pro nás všechny, ať už běháme, zvedáme železo, anebo se věnujeme jakémukoliv sportu, rekreačně i profesionálně.
Máš na to udělat vandammovský rozštěp? Zkus tyto dva jednoduché testy!
„Zažil jsem vrcholy i pády. Mockrát jsem se musel prát s výmoly i poryvy větru. Díky nim jsem tím, kým jsem dnes. Stojím tu dnes před vámi. To, co vidíte, je tělo vyladěné k dokonalosti. Nohy, designované popřít fyzikální zákony, a nastavení mysli, které jim dovolí zvládnout ten nejepičtější z rozštěpů.“
Pár cviků, zlepšení takřka ve všem: 5×3 tipů pro SAS
Pokud by mi někdo před rokem řekl, že se cvičením “pouze” 2-3 cviků dostanu ve 40ti do (zatím!) nejlepší kondice svého života, nevěřil bych mu.
Falejev: 80/20 program pro sílu a svaly
„Jsem ektomorf, chtěl bych přibrat svaly a zesílit, poradíte mi? Mám cvičit full body nebo split? Kolikrát týdně mám procvičit kterou partii?”
Kdybych za každý podobný dotaz, jako je ten výše, dostal korunu, jsem multimilionář. Ale vždy se najde někdo, kdo poradí, že?
Řekni NE!, a seznam se s Alexandrem Falejevem, a jeho jednoduchým, na dřeň osekaným a ověřeným programem pro sílu a svaly.
Všestranná pohybová, silová a kondiční příprava pro děti: KB5 Kids
„Naše mládež miluje pohodlí. Nemá správné chování, neuznává autoritu a nemá žádnou úctu před stářím. Dnešní děti jsou tyrani! Nevstávají, když do místnosti vejde starší osoba, odmlouvají rodičům, místo cvičení planě tlachají, srkají při jídle a tyranizují své učitele“, píše Platónův Sókratés. Facebook ani PlayStation ve starém Řecku možná neměli, avšak zdá se, že se za ta staletí nic nezměnilo.
Dechové drily pro maximum síly a kyslíku
Člověk přežije týdny bez jídla, dny bez vody, ale jen minuty bez vzduchu.
Je mi 30, cítím se na 90
“Šel jsem na vejšku, přes den jsem se učil, večer chodil ven. Pak přišla práce, rodina, založil jsem firmu – deset let uteklo jak voda a já měl vždycky důležitější věci než chodit cvičit a dávat bacha na to, co jím. Teď je mi třicet a cejtím se jak pytel sraček. A podle toho i vypadám.“
Všechno (a každý cvičenec) je hřebík
Jeden ze studentů se s respektem zeptal: „Je možné, že pokud je jediným nástrojem kladivo, každý problém vypadá jako hřebík?“
Naše odpověď zněla: každý cvičenec je „hřebík“.
Zlepši get-up = zlepši jednoruční swing
Nedávno jsem vytvořil program, skládající se z get-upu (GU) a jednoručního swingu (1H swing), abych klientům pomohl get-up lépe pochopit. Uvědomil jsem si, že každý týden, s každým klientem procházím ty samé korekce, proto jsem vytvořil tento prostý, ale ne jednoduchý program, pro zlepšení se v programovém minimu.
Den tenze
Kdo chce zesílit, musí se věnovat dvěma druhům tréninku.
Zaprvé, provádět více sérií se středně těžkými váhami a opakováními, tedy 5×5. Buduje to svalovou hmotu a “projíždí dráhu” (grease the groove).
Zadruhé, pracovat na dovednosti tenze – schopnosti zatnout jednotlivé svaly a spojit je do neroztrhnutelného řetězu.
Jednoduchý Reset plán na obnovu těla: 15 minut denně
Toto je jednoduchý každodenní plán obnovy, který ti pomůže obnovit tělo, stát se více odolnějším a žít svůj život se zdravím a silou. Je to jednoduchý plán, ale nepodceňuj prosím, jak účinný může být a jak ti může změnit život. Pro nejlepší výsledky cvič následující program každý den. Můžeš ho odcvičit celý najednou, anebo cvičit po částech v průběhu dne – jak ti to bude vyhovovat nejlépe.
Hledá se opravdový muž
Z knihy Orisona Swett Mardena „Pushing to the front“.
Na dveřích všech podniků, zaměstnání i povolání visí jeden a ten samý plakát: „Hledá se opravdový muž“.
Hledá se muž, který neztratí svou osobnost v davu, muž, jenž je silný ve svých přesvědčeních a nebojí se říci „Ne“ ačkoliv celý svět říká „Ano“.
Flexible Steel Minimum: Gazela [Video]
Dnešní KB5 Newsletter však přináší odkaz na jedno z videí tzv. Flexible Steel Minima, tedy minimalistického strečinkového programu na doma. Cvik pokročilejší, ale stojí za zkoušku.
Nahý bojovník: Dřep na jedné noze [výukové video]
Pro všechny zájemce o posilování s vlastní vahou.
Kettlebell komplex "Totální tense"
Bez ohledu na to, jaké jsou tvoje cíle – síla, nárůst hmoty /objemu, kondice nebo vysekání postavy – kettlebell komplexy to poskytnou.
Na způsobu, jakým prezentuješ svojí sílu, záleží
Dnes bych chtěl k tobě promluvit na téma způsobu, jakým prezentuješ svojí sílu. Pokud už jsi silný, je to příležitost pro zamyšlení. Pokud jsi na cestě, je to možnost “zpětně vyskládat” dobré způsoby silných, spolu s jejich dobrou technikou posilování.
Škola síly: Závěr - série výukových videí silového a kondičního tréninku
Cvičení pro začátečníky od A do Z: Rozcvička, strečink, posilování s vlastní vahou, kettlebell a velkou činkou. Hýbej se lépe, dostaň se do kondice, ZESIL!
Škola síly: Tři disciplíny, tři zbraně proti slabosti, tři typy síly – TSC [video]
Tactical Strength Challenge (TSC) se zrodila v r. 2002, jako soutěž pro příslušníky branně-bezpečnostních a speciálních jednotek. Jednotlivé disciplíny/cviky reflektují silové a kondiční potřeby vojáka – nošení těžké výstroje, zraněného spolubojovníka, absorbci šoku otevření padáku, šplhání přes překážky, ocelové hamstringy pro rychlé sprinty, silný úchop a kardio jak z pekla.
Škola síly: Floor press plus program na posilování s velkou činkou [video]
“Naplánuj cvičení, odcvič plán”, říká Michael Hartle, Master SFG a šéf StrongFirst divize pro velkou činku. Dnešní díl Školy síly tedy nejen dokončuje výukovou část floor pressu, ale přináší i intro cvičební plán pro oba cviky s velkou činkou, tj. mrtvý tah (deadlift) i tlak vleže na zemi (floor press).
Škola síly: Příprava na floor press – tlak s velkou činkou vleže na zemi [video]
Bench press s velkou činkou je jedním z nejlepších cviků na získání síly horní poloviny těla. Spolu s deadliftem, který jsme probrali v minulém díle, a zadním dřepem, patří k „Velké trojce“ cviků silového trojboje.
Škola síly: Mrtvý tah s velkou činkou [video]
“Deadlift je hlavním cvikem”, tvrdí Igor Sukhotsky, vědec zabývající se výzkumem silového a kondičního tréninku pro armádu. “Zlepšuje výkon ve všech sportech a rozvíjí základní sílu.” Sukhotsky byl jedním z top vzpěračů národního teamu a ještě v padesáti soutěžil v plnokontaktním karate.
Škola síly: Seznamte se s velkou činkou [video]
Pokud váš sport vyžaduje vysokou úroveň absolutní síly, pokud je vaším cílem nabrat pořádné svaly, anebo prostě milujete adrenalin zvedání těžkého železa, není lepší volba než velká činka, píše v jednom ze svých článků Pavel Tsatsouline.
Škola síly: Kettlebell get-up – tvůj učitel pohybu a síly [video]
Kettlebell get-up je tak daleko od sezení na rotopedu či na fitness strojích, jak je jen možné být. Naučí vás nejen hýbat se dobře, ale i hýbat se silně.
Škola síly: Poloviční kettlebell get-up, král posilování břicha [video]
"Pravděpodobné nejlepší cvik na jádro, zahrnující celé tělo, jaký můžete dělat."
- citát od jednoho z guruů moderního funkčního tréninku (skutečného funkčního tréninku!) Mike Boyla.
Škola síly: Příprava na kettlebell get-up [video]
Dnešní díly Školy síly přináší kromě praktické části i malý historický exkurz.
Výukové video vám představí důležitý přípravný dril na jeden z top cviků - kettlebell get-up (Turkish get-up, TGU).
O ge-tupu i kettlebell samotné však dnes necháme promluvit legendárního amerického siláka Siegmunda Kleina.
Škola síly: Varianty kettlebell swingu a drily pro rychlost a uvolnění [video]
„To, že narazíš na strop, není důvodem pro přechod na úplně jiné cviky, program nebo systém. Začít něco nového je pohodlný útěk. Dává ti iluzi pokroku, protože na začátku je vždy velmi jednoduché se zlepšit, protože je to zábava a protože jsi namožený. Otázkou však je – přiblížila tě tato novinka blíže k cíli, anebo je to jen zábavné odvedení pozornosti?“, píše Pavel Tsatsouline.
Škola síly: Swing – centrum kettlebell vesmíru [video]
Nejlepší cvik pro posílení zad a nohou, který je učí spolupracovat. Nějaký čas trvá jej ovládnout, ale ta námaha za to stojí, protože je to jeden ze základů super síly. Zde je několik benefitů, které z tohoto cviku získáte: Naučíte se instinktivně držet rovná záda při velkém výkonu; získáte pevnější zakořenění nohou; naučíte se, jak načasovat přemísťování těžkého předmětu; posílíte úchop a zvětšíte rozvoj přední části ramenních svalů.
Škola síly: Nošení těžké zátěže [video]
Dan John, StrongFirst Master SFG, říká: "Nošení těžké zátěže zlepší vaše atletické dovednosti více, než cokoliv jiného, co jsem kdy ve své kariéře sportovce i coache zkoušel."
Nošení je onen příslovečný "pátý element", chybějící článek řady tréninkových programů.
Škola síly: Kettlebell deadlift [video]
„Mrtvý tah“ alias pozved alias deadlift patří mezi nejdůležitější cviky silového a kondičního tréninku – říká se, že kdo necvičí deadlift, necvičí vůbec. Mrtvý tah patří podobně jako příbuzné cviky – swingy, cleany (přemístění) a snatche (trhy) do skupiny tzv. spodních tahů alias kyčelně dominantních cviků.
Škola síly: Jeden z nejdůležitějších pohybových vzorců [video]
Dnešní díl seriálu Škola síly je velmi důležitý.
Naučíme vás totiž jeden z nejdůležitějších motorických vzorců vůbec, tzv. kyčelní ohyb (hip hinge).
Škola síly: Kettlebell svatozář – vynikající dril na uvolnění ramen [video]
Kettlebell „svatozář“ (angl. halo) z dílny renomovaného coache Steva Maxwella je jednoduchý, ale velmi účinný cvik na uvolnění ramen.
Škola síly: Seznamte se s kettlebell [video]
Dnešní díl je zaměřený na tzv. "viklající pohárový dřep", jedna z nejlepších variant dřepu, která vás připravá na všechny další varianty dřepu se železem, např. i čelné a zadní dřepy s velkou činkou.
Škola síly: Taktický shyb [video]
„Taktické shyby nejsou jen pro příslušníky ozbrojených sil. Patří k tomu nejlepšímu, co mezi shybovacími cviky najdete – s velkým přenosem do mnoha dalších využití“, píše Pavel Tsatsouline.
Škola síly: Jak udělat první shyb [video]
Čínské přísloví praví: „Cesta dlouhá tisíc mil začíná prvním krokem“… Platí i pro první shyb. Onen první shyb, stejně jako první shyb, však bývá často ten nejtěžší, že?
Škola síly: Klíč ke gymnastické síle a jeden z nejlepších cviků na břicho [video]
"Dutá pozice" ... aneb "železná lávka", jak se jí říká v čínských bojových uměních.
Pavel Tsatsouline o cvičení „duté pozice“ říká: Tento cvik – kromě toho že vyseká parádní břišáky – zvětší vaší sílu prakticky v čemkoliv.“
Škola síly: Dřep na jedné noze [video]
Dřepy na jedné noze a kliky na jedné ruce jsou součástí vynikajícího minimalistického programu cvičení s vlastní vahou z dílny Pavla Tsatsoulina zvaného Nahý bojovník (The Naked Warrior). Dnešní díl Školy síly uzavře sekci dřepů, a stručně shrne benefity cvičení obou cviků.
Rozhovor s Pavlem Mackem
Stačí si "jen" jít za svým cílem.
Škola síly: Jak se dostat do spodní pozice dřepu na jedné noze [video]
Na potřebné flexibilitě a mobilitě spodních končetin již pracujeme za využití drilů z předchozích dílů.
Velmi často však problém s udržením spodní pozice nesouvisí se „zatuhlými“kotníky nebo hamstringy, ale se špatnou technikou, sekvencí, reflexivní stabilitou, otupělým vestibulárním systémem („rovnováhou“) a samozřejmě sílou.
Škola síly: Test připravenosti na dřepy na jedné noze [video]
Dřepy na jedné noze jsou oblíbeným cvikem cvičenců bojových umění, atletů různých oborů i členů speciálních jednotek. Máte na ně? Postavte se s chodidly těsně u sebe, a dřepněte si až dolů. Podařilo se? Dobrá zpráva, jste připraveni na nácvik dřepů na jedné noze. Pokud ne, poradíme vám, jak se na ně připravit.
Škola síly: Striktní klik na jedné ruce [video]
Pokračujeme v boji se slabostí!
V cestě ke kliku na jedné ruce využijeme 2 ověřených metod – kliku s dopomocí druhé ruky, a kliku na vyvýšené podložce. Horní i spodní pozici, body A a B, již máme, a tak nezbývá nic jiného je než spojit.
Budeme pracovat na striktní technice, s jasně danými standardy. Cílem není zvýšit počet ošizených opakování, cílem je zesílit.
Front/back lever, L/V-sit, stojka – jak je zařadit do cvičebního programu?
"Cvičím cviky s vlastní vahou jako jsou stojky, L-sit a podobně, a zároveň se věnuji klasickému posilování s kettlebell, jednoručkama či velkou činkou. Jak mám gymnastické cviky zahrnout do programu?"
Škola síly: Přípravné drily na kliky na jedné ruce [video]
„Klik na jedné ruce... řeší spoustu otázek ohledně symetrie a reflexivní stability, což je jeden z důvodů, proč je Gray Cook [renomovaný fyzioterapeut a spoluzakladatel FMS, pozn. PM] fanouškem Nahého bojovníka. Učí dovednosti vysokého zpevnění. Kromě práce na „tlačících svalech“ dává brutálně zabrat středu těla.“
Škola síly: Jak zvládnout gymnastický most [video]
Pokud bychom hledali jeden jediný kontra-sedící cvik s vlastní váhou, nemusíme hledat dlouho: Gymnastický most. Zápasníci, gymnasti, jogíni, cvičenci bojových umění a mnozí další – ti všichni přísahají na most jako na jeden z top cviků s vlastním tělem.
Škola síly: Odolná ramena a silná záda – přítahy vleže [video]
Jedno z pravidel silového tréninku říká: „Procvičuj především ty svaly, které nevidíš v zrcadle.“ Dřepuje a klikuje v zásadě každý, kdo se cvičení věnuje, ale co zadní strana těla? O vyvážení dřepů se nám postarají gymnastické mosty, jeden z top cviků pro posteriorní řetězec, ty však až příště. Zrcadlovým cvikem kliků jsou prozměnu horizontální přítahy v leže.
Síla a kondice alá Spetznas
Kettlebell patří mezi základní nástroje výcviku ruských Spetznas. S kettlebell však necvičí jen ruské speciální jednotky, ale už i další branně-bezpečnostní a taktické služby řady států – Marine Corps, Navy Seals, SWAT, US Secret Service či maďarská protiteroristická zásahovka. Totéž platí pro řadu moderních combat systémů typu Krav Maga.
Škola síly: Čínské dřepy pro zdraví, sílu a dobrý pohyb, a to nejen nohou [video]
V Číně se říká, že „slábnutí začíná od nohou“. Není divu, že většina čínských systémů tělesných cvičení, ať už se jedná o bojová umění, silový a kondiční trénink či dechové praktiky kladou velký důraz na cvičení nohou, nejen jejich síly, ale i pružnosti a mobility. Jedním z takových cviků je i dřep.
Škola síly: Jak udělat perfektní klik [video]
Abeceda posilování s vlastní vahou: jak správně cvičit kliky, dřepy, přítahy, mosty
Škola síly: HardStyle plank – zpevnění těla od hlavy až k patě [video]
Základní principy silového tréninku: zpevnění, silové dýchání, síla úchopu, propojení těla od hlavy k patě
Škola síly: Strečink – 3 top cviky pro zdraví, větší sílu a lepší výkony [video]
Strečink pro kancelářské krysy i profi sportovce: pro zdraví, prevenci bolestí i lepší silové výkony
Škola síly: Lezení po čtyřech – nejjednodušší cesta k síle a kondici [video]
„Posilování“ batolat: způsob, jakým jsme posilovali všichni (a pozor, je to těžší, než to vypadá!)
Škola síly: Resety – obnova pohybu a síly [video]
Resety: obnova funkčního pohybu a reflexivní síly
Škola síly: Kanclfit- „cvičební“ program do práce [video]
KanclFit: boj s každodenním sedavým způsobem života aneb jak cvičit i v kanceláři
Zjisti, jak jsi silný – udělej si KB5 test síly!
Věnuješ se silovému a kondičnímu tréninku, posiluješ?
Chtěl bys vědět, jak jsi skutečně silný?
Zda tvoje výkony spadají do kategorie návštěva, začátečník, středně pokročilý, pokročilý či elita?
Udělej si náš KB5 test síly, spočítej si skóre, a zjisti, jak na tom jsi – to vše během pár sekund!
Kettlebell trénink a MMA
Největší posun vidím v samotném tréninku MMA, především při wrestlingu/zápasení/takedownech. Přesun kettlebell swingu vidím nejvíce při práci na kleci a takedownech s využitím pletiva. Get-Up cítím při boji na zemi, zvedání se z žíněnky se soupeřem za krkem a ve stabilitě postoje. O zesílení úchopu ani nemluvím.
Klíčová proměnná pro lepší výkony? Regenerace!
Cvičit a přidávat na zátěži nestačí - je třeba i ubírat, kvalitně jíst, a dostatečně regenerovat. Zlepšení neprobíhá na tréninku, ale de facto mezi jednotlivými tréninky.
Plank jinak a lepší (Hardstyle!)
Tzv. Plank (prkno, plaňka) patří mezi jednoznačně nejpopulárnější cviky dnešního funkčního tréninku. Cvičí se v různých variantách, a většinou na čas. My Ti dnes představíme speciální variantu zvanou Hardstyle Plank - až 4x účinější než standardně vídané varianty!
Kettlebell swing (a jiné cviky): Hlavu vzhůru!
Řádí mezi powerliftery, weightliftery a hardstyle gireviky epidemie problémů s krkem způsobená tradiční technikou – hlava vzhůru a krk v extenzi?
Pavel Macek: "Spokojím se s tím, být nejlepší."
Tentokrát mě vyzpovídala Lucie Žemberová z kulturistického a fitness magazínu Ronnie.cz. Dostali jsme mj. k následujícím tématům:
- mé začátky ve cvičení
- dobrodužná cest do Ameriky
- tréninky sebeobrany a příprava MMA zápasníků
- "objevení" učení Pavla Tsatsoulina
- a samozřejmě cvičení s kettlebell, velkou činkou a posilování s vlastní vahou!
Hit the Deck aneb dvoutýdenní program na zlepšení se v počtu kliků
Kliky patří mezi základní cviky posilování s vlastní vahou. Čtenáři se nás často ptají: Potřebuji se zlepšit v klicích, a to pokud možno hodně rychle prosím. Nemá Pavel nějaký podobně rafinovaný program na zlepšení se v klicích?
Samozřejmě že má, a hned několik.
Pavel píše: „Stovka odděluje muže od chlapečků, ženy od holčiček. Stále odděluje. Jak si stojíš ty?“
Na zem a klikujeme – Hit the Deck!
Úchop jak železný svěrák! Program na trénink s grippery.
Nejjednodušší způsob jak zesílit? Podle Pavla Tsatsoulina, šéfinstruktora prestižní organizace StrongFirst, jsou na to 2 cesty – posílit břicho a úchop.
StrongFirst o 5×5 ( 5x5 = síla i svaly)
Kredit za metodu „5×5“ patří kulturistovi jménem Reg Park, který se dostal na 500-librový benchpress v padesátých letech. Tato metoda patří k nejspolehlivějším cestám k vybudování síly vůbec.
Cena za adaptaci
50-80% je na pomezí zdraví a nemoci - jak s tím souvisí cvičení? ...50 až 80 % lidí se nachází v tzv. dono-zoologickém stavu, tj. někde mezi zdravím a nemocí. Dle názoru akademika Nikolaje Amosova jsou tito lidé pouze „statisticky zdraví“ – avšak jen do chvíle, kdy je jejich křehký stav narušen okolním prostředím.
Celkově se mohou cítit dobře, ale i jakákoliv slabá infekce pro ně může být potenciálně nebezpečná. Nejedná se zde však o samotnou infekci, ale o komplikace způsobené zátěží na oběhovou soustavu. Určitě jste již slyšeli o někom, kdo zemřel na zástavu srdce, když bojoval s nějakou jinou nemocí.
„Totální tense“: Kettlebell program pro sílu a svaly
Bez ohledu na to, jaké jsou tvoje cíle – síla, nárůst hmoty /objemu, kondice nebo vysekání postavy – kettlebell komplexy to poskytnou. Z toho důvodu jsou tak často zařazovány do tréninkových plánů našich nejlepších program designérů jako Master SFG Geoff Neupert a Dan John.
Fighter Pullup: Jak za měsíc až zdvojnásobit vaše současné maximum shybů
„Cvičíš shyby? Nezlepšuješ se, stagnuješ?
Máme pro Tebe rafinovaný program, jak cvičit méně, a zlepšit se více, a za měsíc až zdvojnásobit svoje současné maximum shybů!
Jak nabrat svaly: Minimalistický program, zaručené výsledky!
"Jak nabrat svaly": jeden z nejčastějších dotazů, který na KB5 dostáváme. Stop komplikovaným fitko programům, stop pokusům/omylům začátečníků! Přinášíme vám ke stažení jednoduchý a ověřený program na získání síly a svalové hmoty z dílny mistra Pavla Tsatsoulina: modifikovaný DeLorme Protokol!
10 tajemství posilování, která znají všichni silní
„Cvičit“ sílu, anebo si jít „zacvičit“? Jaký je v tom rozdíl? Vysoké nebo nízké počty opakování – co je pro rozvoj síly lepší? Jak přistupovat k lehkým a těžkým váhám? Jsou výkon a zdraví protiklady? A vůbec, jaká je role silového tréninku v životě?
Jednoduchý, praktický a minimalistický program nazvaný pracovně KB5 KanclFit
Sedíš hodně přes den, doma v práci? 8 hodin plus?
Chodíš cvičit? 2x-3x týdně, řekněme na hodinu?
Co myslíš, že vyhraje – 5×8 hodin sezení týdně, anebo 3x hodina cvičení týdně?
Silový aerobní trénink s kettlebell anebo s vlastní vahou
„Kondiční trénink“ je velmi vágní termín – a není divu, vzhledem k tomu, že o vědci vytrvalosti, různých podobách vytrvalosti a proměnných, které jí ovlivňují, vlastně stále nic moc neví. Cvičenci bojových umění a sportů a další tvrďáci se rádi ničí glykolytickou cestou. Protože se pěkně napumpují a bolí to, obyč trénink je k ničemu. Ale to zdaleka, zdaleka není jediná cesta ke „kondici“.
Easy Strength: Top 16 cviků
Pavel Tsatsouline a Dan John lamentují nad nedostatkem systematického vzdělávání a progresivního curricula v silovém a kondičním tréninku. Většina lidí marní čas naprosto neužitečnými cviky, a zcela opomíjejí ty nejdůležitější, základní, jejichž cvičení bude mít pro zlepšení pohybu, síly a kondice největší přínos.
Pavel Tsatsouline: „Všechno je hřebík“
Jeden ze studentů se s respektem zeptal: „Je možné, že pokud je jediným nástrojem kladivo, každý problém vypadá jako hřebík?“ Naše odpověď zněla: každý cvičenec je „hřebík“.
Pravda o posilování břicha: Všechno je jinak!
To, že člověk udělá tisíc dřepů, vůbec neznamená, že má silné nohy, sto kliků v cestě za klikem na jedné ruce nebo těžkým benchpressem nepomůže.
„Nejlepší“ Press
Uchazeči o titul „nejkrutopřísnější“ press jsou: Kettlebell military press, military press s velkou činkou, klik ve stojce (s oporou o stěnu), klik na jedné ruce, kliky na bradlech, bench press s velkou činkou.
„Nejlepší“ horní tah
Tohle bude jednoduché. Jediným uchazečem je shyb, v „duté pozici“, striktní a těžký.
Pavel Tsatsouline: „Žádné vylepšováky“
V Kalifornii je restaurace, kde podávají poctivý burger a odmítají ho pozměnit, ani když se postavíte na hlavu. Ne, neexistuje možnost “nedat” si slaninu a ne, rozhodně k němu nedostanete kečup. Ten burger je tak, jak je a ty se s tím smiř a bude ti tak chutnat, synku.
Jak znovu získat zdraví, sílu a vitalitu? Original Strength!
“Jak najít a aktivovat své „reset“ tlačítko, získat zpět bohem daný pohyb, fyzickou zdatnost, sílu a vitalitu a znovu pravidelně nastavovat osobní rekordy“.
Pravda o rozcvičce: Všechno je jinak
Žiješ v domnění, že před tréninkem je třeba se dobře zahřát – dát si deset minut na rotopedu, švihadlo, anebo se proběhnout dokola tělocvičny?
Otužování studenou vodou: Metoda Eugena Sandow (+ intro program ke stažení)
Otužování studenou vodou bylo jedním z „tajemství“ regenerace, zdraví a vitality old school mistrů a siláků. Eugene Sandow, George Hackenschmidt, Arthur Saxon, Thomas Inch a další a další – žádný z nich nedal na studené koupele dopustit.
Pět důvodů, proč byste neměli běhat
Člověk se nedostane do kondice tím, že začne běhat, člověk musí být v kondici, aby běhat vůbec mohl začít.
Magická síla adaptace
Jediná věc, která odlišuje elitu od všech ostatních je fakt, že elita je v úplných základech lepší než kdokoli jiný.
Slezte z toho leg pressu, Donalde, vidím Vás!
Proberte se, Vaše dítě se taky nenaučilo chodit díky legpressu!
Pistole: Ostře nabitý nohy
Máš splněno 3×20 technicky perfektních dřepů s vlastní vahou? Fajn, v tom případě Tě dneska naučím, jak udělat pistoli, tedy dřep na jedné noze. Pokud splněno nemáš, na pistoli ani nemysli a běž si spnit domácí úkol! Vrať se, až budeš mít hotovo.
Zvedej těžké věci. Progresivně
Kdo hledá svoje limity, ten je najde. – Mark Reifkind, Master SFG
První krůčky k silnému tělu
Síla řeší téměř všechno. – Mark Reifkind, Master SFG
Kladivo z kováře mistra nedělá
Ať už je otázka jakákoli, odpověď je TGU a swing. - Pavel Tsatsouline
11+1 způsob jak vzít za koule
Takže si vyhrň sukni, chyť si koule a pojď vydělat nějaký prachy! - Boiler Room/Riziko
6 tipů pro bezbolestná záda
Je to zpravidla ta první věc, které si všimnou návštěvníci našich kurzů a Ti, kteří si splní tréninkový program z našeho Enter the Kettlebell semináře – bolest zad je pryč.
Nahý válečník – ultimátní síla s použitím pouze vlastního těla
Za definici „nahého válečníka“ vděčíme Tonymu Blaureovi, jednomu z nejlepších instruktorů sebeobrany a boje tváří v tvář: „Musím být schopen se o sebe postarat, i když jsem nahý. Samozřejmě je bez debat, že daleko lépe budu fungovat se samopalem MP5, kevlarovou vestou a SWAT týmem za zády.“
Jíst, spát, zvedat
Parafrázuji titul známého románu. Abys měl výsledky (ať už toužíš po jakýchkoli), musíš jíst, spát a zvedat. Jídlo, spánek a trénink, to je svatý trojlístek.
Silným snadno za 40 dní
Předem říkám, že to, o čem tu teď budu psát (ostatně stejně jako to, o čem píšu obvykle), není z mojí hlavy. Bystřejší pánové tu práci udělali za mě.
7 tréninkových chyb a jak se jim vyhnout
Dan John to říká velmi trefně: „Není to swing, který Ti odrovnal záda. Je to způsob, jakým ho cvičíš, který ke zraněným zádům vedl!“
5 důvodů, proč si vybrat kettlebell
„Pokud Tě 24kg kettlebell dostane na 300-kilový bench, skvělé – proč zvedat těžší?“ - Louie Simmons, Westside Barbell Club
Dělej vlny! 2. díl
Je možné, že olympijská činka a sada kotoučů není hlavní zbraní Tvého tréninkového arzenálu. Periodizovat hmotnost při tréninku s kettlebellem nebo vlastní váhou není možné, protože kettlebelly mají příliš velké rozestupy a odpor při tréninku s vlastním tělem není dost dobře měřitelný.
Dělej vlny! 1. díl
„Tvrďákova periodizace: lehký trénink, střední, těžký, těžší, ještě těžší, nejtěžší, zranění, lehký trénink, střední…“ – Mark Reifkind, Master SFG
Jiří Procházka: Kettlebell je univerzální příprava pro MMA
Jirka „Denisa“ Procházka se stal šampionem polotěžké váhy poté, co v tvrdém souboji sestřelil svého soupeře Martina Šolce naskočeným kolenem a dodělal ho sérií úderů. Ve třetím kole tak ukončil zápas na MMA turnaji GCF 26: Fight Night, jenž byl později prohlášen jako nejlepší zápas večera.
7 lží, kterými nás krmí výživoví poradci
Firma Lucky Strike postavila v padesátých letech svou reklamní kampaň na tom, že jejich cigarety jsou skvělé jako lék proti podrážděnému hrdlu a kašli.
6 tipů jak začít cvičit
Rozhodl ses začít cvičit – super, jsem rád za Tebe! Nicméně za který konec to vzít? Kde začít? Jaký tréninkový systém vybrat? Běhat, hrát squash, nebo cvičit silově?
Benčem na úzko k většímu tlaku nad hlavu
Trendy v tréninku jdou z extrému do extrému. Benč kdysi býval zlatou kartou a odpovědí na všechny otázky ohledně tréninku. Dneska se na něj kouká jako na cvik, který je „nefunkční“. Jak už tomu tak bývá, žádný z extremistických pohledů neodráží realitu.
Swing: dobrá bolest a špatná bolest
„Co bolí, to roste.“ – lidová „moudrost“ „Co bolí, to bolí.“ – skutečná moudrost
Neprůstřelný plán k cestě za štíhlou postavou
V životě je to jako při šachu. Promyslíme plán, ten je však podmíněn tím, co při šachu zamýšlí náš soupeř, v životě osud. – Arthur Shopenhauer
Max Shank: Pravidlo osmdesáti procent
Asi jsem měl docela kliku, že jsem měl možnost vyzkoušet různé druhy fyzického tréninku. Bodybuilding, CrossFit, HIT, běhání, kettlebelly a tak dále. Každý z nich mě naučil spoustu různých věcí o tréninku – dobrých i špatných.
Stop pastvě – jez jako šelma!
Můj žák Tomáš Němec do mě tak dlouho na tréninku vandroval, až jsem mu musel vyhovět a napsat pár slov o výživě. Tomášovi za to patří dík, protože bavit se s ostatními o stravě se poměrně zdráhám – a po přečtení článku pochopíte proč.
Od centra k periferii. Rozumná strategie (nejen) v budování síly
Představte si svět, řekněme během 23. století. Města v té době už přirozeně nevznikají a nerostou, ale projektují se a staví. A v takovém světě vymyslí jeden chytrý architekt, že se nejdříve postaví pevné hranice města a do nich se pak začnou sázet průmyslové a obytné zóny, nákupní centra a parkovací domy. Kvůli všem těm továrnám a vilám však jaksi nezbude místo pro nemocnici, školy a policejní stanici. Nějaký čas může město docela dobře fungovat a prosperovat, pouze však do té doby, než onemocní první lidé, než rodiče zjistí, že jejich děti nemá kdo naučit číst a psát a než město definitivně zdevastuje vlna kriminality, kterou nemá kdo řešit.
Cvičení s vlastní vahou. Posilovna s sebou
Oukej, bez mučení se hned v úvodu článku přiznám: mám ty kettlebelly prostě rád. Tak nějak se mi líbí mávat železnou koulí vzduchem, kór když tahle koule má už nějaké to kilo. Taky se mi docela líbí, když vstanu ze země do postoje a pak si zase lehnu – s koulí nad hlavou. Ale mám rád i cvičení s vlastní vahou. Pokud je použito rozumně, skýtá nekonečné možnosti konstatního zlepšování, pomáhá při rehabilitaci, rovnání asymetrií, je to skvělý diagnostický nástroj a hlavně – můžete si ho vzít všude s sebou.
Combat Conditioning
Bojoví sportovci jsou pověstní svým nevzdávajícím se nasazením a železnou fyzičkou. Neméně známí jsou však pro enormní míru zranění způsobených tréninkem. Převládající část fyzické přípravy bojovníků bohužel zdegenerovala v nekonečné nálože sedlehů, sklapovaček, „kraťasů“ a dalších cviků na břicho. Často jsou tyto cviky též zcela nesprávně kompenzovány zádovými extenzemi. Sportovní specifičnost bojovníků je až do nebe volající a generuje zástupy skvělých fighterů, kteří ale nejsou schopni udělat správný dřep či klik a jejich vlastní trénink je vlastně brzdí v cestě za lepšími výkony.
Jak zvednout na Kettlebell Military Press polovinu vlastní váhy? (Program)
Kdo z čtenářů je schopen dát striktní opakování na levou a pravou ruku s polovinou vlastní váhy (dámy s třetinou)? Ne Push Press nebo Jerk, ne Side Press, ale striktní kettlebell Military Press?
5 EXTRÉMNĚ NUDNÝCH důvodů, proč je kettlebell skvělý pro Vaše záda
Už vás někdy bolely záda? A co jste udělali pro to, aby bolest přestala? Šli jste na masáž? Nebo jste záda začali posilovat například tolik oblíbenou hyperextenzí (a ještě k tomu se zátěží)? A napadlo Vás, že příčina bolavých zad nemusí být nutně v samotných zádech?
"Byl bys překvapen, kolik rychlých opakování dokáže člověk ve formě odbušit, když si odpočine na pouhých deset vteřin, jakmile rychlost klesá."
Pavel Tsatsouline