Rozpis tréninků
Út 20.2.2024 TRÉNINK NENÍ
Čt 22.2.2024 TRÉNINK NENÍ
Út 27.2.2024 17:00 - 18:00 : Přípravka
                                       (Marcel)
17:00 - 19:00 : Mladší žáci
                                       (Marcel)
17:00 - 19:00 : Starší žáci
                                       (Marcel)
Důležité info
Prázdné

Gichin Funakoshi
(*10.11.1868 - †26.4.1957)

Gichin Funakoshi se narodil roku 1868 na Okinawě ( okres Yamaka Wa-Cho) jako syn samurajské rodiny tehdejší nižší úřednické třídy, která podporovala ortodoxní zachovávání tradic. Funakoshi jako předčasně narozené dítě slabé konstituce, o jehož zdraví se rodiče báli, byl dán na vychování k rodičům své matky, kde začal navštěvovat základní školu a spřátelil se s jedním spolužákem. Toto přátelství pozměnilo celý jeho život, neboť jeho spolužák byl synem jednoho z největších Okinawských odborníků v umění Karate Jasucune Azata. Mistr Azato přijal malého Funakoshiho za svého žáka, který zůstal odkazu svého mistra i jeho přítele Itosu věrný po zbytek svého života.

Ve svých dvaceti letech, v roce 1888, se stal Funakoshi učitelem. Tuto profesi vykonával třicet let. V roce 1902 vedl demonstraci Karate ve škole Naha před školním komisařem panem Shintario Ogawou, jehož zpráva z této události přiměla ministerstvo kultury v Tokyu k zavedení Karate jako součást učebního plánu na okinawských školách. Pro tento účel zavedl mistr Itosu Pin-an/Heian kata. Funakoshi pak mohl veřejně vyučovat Karate až do roku 1918, kdy požádal o uvolnění z výuky ve školství. V té době už patřil k uznávaným odborníkům v bojových uměních. V roce 1916 uspořádal demonstraci Karate v Kyotu a rovněž se zúčastnil demonstrace Karate před japonským princem Hirohito, která se uskutečnila v roce 1921 u příležitosti princovy návštěvy Okinawy.

V roce 1922 byl Gichin Funakoshi vyslán Okinawa shobu kai (společenstvím bojových umění) do Tokya na přehlídku bojových umění, kterou organizovalo japonské ministerstvo kultury. Nikdo netušil, že tato cesta se stane cestou bez návratu. Ve svém dobrovolném azylu věnoval tehdy 53-letý mistr zbytek svého života šíření Karate v Japonsku. Po krátké době si získal Gichin Funakoshi uznání mnohých mistrů japonského Budo, mezi jinými také legendárního Jigoro Kano (zakladateli Juda), který se stal jeho blízkým přítelem.

Kano umožnil Funakoshimu zahájit výuku Karate v jeho dojo. Od Jigoro Kana převzal Funakoshi systém technických stupňů kyu a dan. Po velkých finančních potížích, kdy mistr přes den vydělával peníze příležitostnou prací a večer učil své první žáky, založil v roce 1924 první klub Karate-do při Kieo universitě. V roce 1927 vyučoval již na více než deseti universitách.

"Hlavní cíl karate nespočívá ve vítězství nebo porážce, ale v dokonalosti charakteru jeho účastníků."

V roce 1936 byla dokončena výstavba prvního karatistického dojo v Tokyu, kde byl Funakoshi uveden svými žáky jako první učitel. Nad vstupními dveřmi byl umístěn název "Shotokan". K názvu byl použit pseudonym Funakoshiho "Shoto", který používal mistr při psaní svých básní. Shotokan se tak stal symbolem výuky Karate-do Gichina Funakoshiho. Nové dojo se těšilo i v nejvyšších kruzích Tokya dobré pověsti, protože mistr Funakoshi si své žáky velmi pečlivě vybíral. Starší žáci přebírali výuku na univerzitách, čímž se šíření stylu Shotokan násobilo mimo území Tokya. V průběhu Druhé světové války bylo však dojo zničeno a výuka bojových umění po skončení války zakázána. Mistr Funakoshi žil v ústranní až do roku 1948, kdy se vrátil zpět do Tokya a zahájil výuku Karate na dvou univerzitách. Vzhledem ke svému pokročilému věku pověřil svého nejvěrnějšího žáka Shigeru Egami, aby pokračoval jeho jménem v rozvoji bojového umění.

Gichin Funakoshi zemřel 26.4.1957 ve věku 88 let. S ním odešel jeden z největších mistrů Karate, který kdy žil. Jeho žáky bylo mnoho budoucích význačných učitelů Karate, kteří toto bojové umění šířili po celém světě. Funakoshiho život se vyznačoval neustálým bojem o ty lidské hodnoty, kterých lze dosáhnout cvičením Karate-do.

Památník Mistra Gichina Funakoshiho je umístěn pod chrámem Engakuji v provincii Kamakura v Japonsku. Mistr Funakoshi zde studoval Zen u mistra Abbotta Ekuna. Své studium zde dokončil v roce 1929 a v této době přejmenoval Okinawské Tode (čínské ruce) na Karate-Do (cesta prázdných rukou).

"Změň svůj dech a začnou se dít věci."
RNDr. Mgr. Rostislav Václavek
Kalendář akcí
Prázdný
Novinky na webu
Nejsou